میخوام برم خارج!
نوامبر 23, 2017
شفافيت در كار تيمي
نوامبر 23, 2017

🍺🍷🍾👫👯💋

يكي از مفاهيمي كه افراد بسیار زیادی ديد اشتباهي نسبت بهش دارند آزادي غربيه! البته من در مورد آمريكا اطلاعات زيادي ندارم و اين مطالب در مورد اروپا صدق ميكنه. بيشتر كساني كه مدتي رو از ايران براي مسافرت ميان، از خانواده تا دوستان و آشنايان، به نوعي اين مطلب رو يك جاي صحبتشون ناخودآگاه ميگن كه “بابا اينجام كه هر كاري ميخواي بكني ممنوعه!”

بعد از كمي تفكر و تفحص به اين نتيجه رسيدم كه ديد افراد در ايران نسبت به آزادي و آزادي غربي هزاران كيلومتر با واقعيت فاصله داره.

مثلا يك سري از چيزهايي كه در مورد اتريش يادم مياد رو براتون مي گم.

🔥🍗🥃🎺🚬🛠

در اتريش شما هر جايي نميتونيد آتيش روشن كنيد و فقط در مكان هاي خاصي كه شهرداري مشخص ميكنه و در زمانهاي مشخصي از سال (حتي براي ٤ شنبه سوري مجوز هاي خاص و هماهنگي با آتش نشاني لازمه تا اجازه بدن مثلا كنار روزخونه يه آتيشي روشن شه)

شما اجازه نداريد تو بالكن خونتون كباب درست كنيد 😁 ( اينو چون خودم طرفدارش بودم نوشتم)

اگر سيگار روشن كرديد، چه در بالكن و چه در حياط خونتون، و كسي رو اذيت كرد، و اون روز از روزهاي گرم سال بود، به شما تذكر داده ميشه و احتمال داره جريمه بشيد

انداختن زباله و سيگار به زمين جريمه داره (اين البته خوب واضحه و نياز به توضيح نيست)

كشيدن سيگارپشت فرمون جريمه داره

انداختن ته سيگار به بيرون از ماشين جريمه داره

اگر رانندگي ميكنيد و در هنگام عبور از كنار يه دوچرخه سوار احساس ترس يا نا امني بكنه جريمه ميشيد

با صداي آروم بايد با تلفن يا با دوستتون صحبت كنيد و مرسوم نيست كه پاي تلفن چشاتونو ببنديد و داد بزنيد

تو خيابون يا مكان عمومي، قطار، مترو، … همين جوري نميتونيد بطري ويسكي بگيريد دستتون و به بدن بزنيد😁

از ساعت ٨ شب به بعد، و يكشنبه ها كل روز، اجازه نداريد در منزل كاري انجام بديد كه صداي بلندي ايجاد كنه! مثل جارو برقي، يا تعمير وسايل منزل

حتي بوق زدن در شهر وين جريمه داره!!!

و خيلي خيلي چيزهاي ديگه اي كه شما رو محدود ميكنه ولي ما در ايران به راحتي انجام ميديم، و بعد هم آزادي هاي مدني و شخصي و اجتماعي و بيان و اين ها رو هم ميخوايم بهش اضافه كنيم. توجه كنيد! “اضافه كنيم”. چيزي كه هست اينه كه مفهموم آزادي در ذهن خيلي از افراد، در ايران، و چيزي كه در واقعيت در اروپا وجود داره خيلي متفاوته. چيزي كه از آزادي در ايران در فكر اكثر مردمه اينه كه يه موقعيتي پيش بياد كه هر كاري كه دلشون ميخواد بكنن. مفهوم آزادي در اروپا اينه كه شما در يك چهار چوبي، كه نسبتا تنگ هم هست، تا زماني كه به كسي صدمه اي نزدي، ميتوني آزادانه عمل كني.

سروش مرتضی پور
سروش مرتضی پور
سلام. نام من سروش مرتضی پور است و مدیر فنی و از بنیانگذاران یکی از استارتاپ های موفق اتریش در زمینه ی اینترنت و تکنولوژی و محقق دکترای هوش مصنوعی و ارتباط انسان و روبات در فضاهای واقعیت مجازی در دانشگاه تکنیک وین هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

//]]>