آيا رشته ى نرم افزار نرم و رشته ى سخت ‏‎افزار سخته؟

فرق برنامه نویس, توسعه دهنده ی نرم افزار و مهندس نرم افزار
نوامبر 23, 2017
خودبزرگ بینی استارتاپی عامل بزرگ شکست!
نوامبر 23, 2017

از ۵۵ نفری که ورودی ۸۵ مهندسی نرم افزار دانشگاه علم و صنعت بودیم به جرات میتونم بگم حتی ۱۰ نفر هم واقعا اون مهندس نرم افزاری که باید نشدند.

علتش خیلی جالبه و با گذشت بیش از ۱۱ سال با استناد به مشورت هایی که با من میکنند که آیا رشته ی نرم افزار رشته ی خوبی هست برای تحصیل یا خیر, با اینکه شرایط خیلی بهتر شده و دید عمومی نسبت به شغل مهندس نرم افزار و توسعه دهنده نرم افزار اصلاح شده, ولی هنوز کامل درست نشده. دید اشتباهی که اکثرا افراد که تازه کنکور میدند و خودشون و خونواده هاشون دارند و در خانوم ها بیشتر هم هست اینه که نرم افزار چون اسمش نرمه خودشم شبیه مارشملو نرمه و راحت و سخت افزار در عوض چون اسمش سخت داره خیلی خیلی سخته. این اشتباه ترین دیدیه که یه نفر نسبت به رشته ی نرم افزار و سخت افزار میتونه داشته باشه!

اگر فرد کنکوری ای در خونوادتون هست که میخواد رشته ی نرم افزار رو انتخاب کنه بهش بگید که این رشته عشق خودشو میخواد! کسی که عشقشو نداشته باشه نمیتونه این رشته رو بخونه و حتی اگر بخونه هم واقعا اون مثل ـ میخوای کامپیوتر بخونی که آخرش سی دی فروش بشی – که زمان ما مد بود در مورد صدق خواهد کرد و عملی خواهد شد! بدونید که علوم کامپیوتر و تمامی زیر شاخه هاش از نرم افزار تا هوش مصنوعی و مهندسی داده زیبا, هیجان انگیز, پول ساز, سخت, طاقت فرسا, مملو از ریاضیات نسبتا سنگین, گره خورده با آمار, احتمال و منطق و بسیار پویا و در حال پیشرفت هست.

سروش مرتضی پور
سروش مرتضی پور
سلام. نام من سروش مرتضی پور است و مدیر فنی و از بنیانگذاران یکی از استارتاپ های موفق اتریش در زمینه ی اینترنت و تکنولوژی و محقق دکترای هوش مصنوعی و ارتباط انسان و روبات در فضاهای واقعیت مجازی در دانشگاه تکنیک وین هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

//]]>