آيا رشته ى نرم افزار نرم و رشته ى سخت ‏‎افزار سخته؟
نوامبر 23, 2017
يوزر اكسپرينس
نوامبر 23, 2017

از مهمترین عواملی که نرخ‌ زمین خوردن استارتاپ های ایرانی‌ رو خیلی بالا برده توهم و خود بزرگ بینیه. این توهم و خود‌بزرگ‌بینی در‌ دوبخش مختلف قابل بررسیه.

❗️ بخش اول درون سازمانی هست و از دید اشتباه افراد در‌ مورد خودشون نشات میگیره. در پستی جدا توضیح میدم که سه ستون اصلی یک استارتاپ رو چه کسانی تشکیل میدن. چیزی که خیلی به چشم من میخوره این هست که کسانی که فنی هستند فکر میکنند که تمام کار رو میتونن ۰ تا ۱۰۰ انجام بدن و‌بقیه به زبون خودمونی دارن مفت مفت از کنار کار اونها به یه نون و نوایی میرسن. دسته ی دوم کسانی هستند که یه ایده ی نصفه و نیمه ای به ذهنشون رسیده و فکر میکنن زدن به گنج و از این میترسن که همه ایده ی نابشون رو‌بدزدن و برن برای خودشون راه اندازی کنن.

‼️ به دسته ی اول باید بگم که نه دوستان عزیز، با اینکه تولید بخش جدایی ناپذیر موفقیته و بدون تولید نمیشه کاری کرد و به موفقیتی رسید، فروش هم اگر مهمتر نباشه، کم اهمیت تر هم نیست. نه محصول شما حتی اگر بهترین هم باشه خودش اتوماتیک به فروش میره و نه شما به تنهایی قادرید یه محصول رو بسازید و خودتون هم بفروشیدش. پس اعضای بخش فروش به همون اندازه در موفقیت سهم دارن که بخش تولید.

‼️ به دسته ی دوم هم که توهم دزدیده شدن ایده دارند باید بگم که نگران نباشید. ایده به اندازه ی کافی هست. کننده ی کار نیست. مطمئن باشید اگر کسی ایده ی شمارو بتونه بدزده و پیاده کنه و موفق هم بشه، قطعا قدرت و‌تواناییش رو داشته که بدون ایده ی شما و با ایده ی دیگری هم این کار رو‌بکنه. قطعا ایده ی شما دیر یا زود به فکر فرد دیگه ای هم میزنه و شما تافته ی جدا بافته نیستید. مگر اینکه واقعا برید دنبالش و به یه جایی برسونیدش.

❗️ بخش دوم که در سطح ملی هست که افراد متوهم دوم، کسانی هستند که تحت تاثیر ارقام اعلام شده از ارزش دیجیکالا و اسنپ فکر میکنن در سیلیکون ولی زندگی میکنند و در ایران به هر چی دست بزنی‌ طلا میشه و به همین خاطر همه چیز رو سرسری میگیرن و از روز اول عکس خودشون رو روی جلد مجله ها میبینن.

‼️ نکته ی اول اینه که شرکت هایی مثل اسنپ و دیجیکالا هیچ وقت در مارکت جهانی چیزی برای عرضه ندارند. چون صرفا یه ریپلیکا از مدل جهانی هستند با تغییرات کوچیک. فرض کنید روزی آمازون وارد بازار ایران بشه و بر خلاف حدسی که زده میشه، دیجیکالا رو نخره. یا اوبر با اسنپ و تپسی, یا یوتیوب و آپارات, یا پلی استور و کافه بازار, یا گروپان و تخفیفان و …! قطعا بنیه ی مالی این شرکتای جهانی و ابزاری که در اختیار دارند میتونه در‌کمترین زمان ممکن این به اصطلاح غول های ایرانی رو از صحنه ی رقابت حذف کنه. بلایی که سر بسیاری از شرکت هایی مثل دیجیکالا در اروپا اومد.

‼️نکته ی دوم اینه که اصلا حتی این اتفاق هم نیفته، دیجیکالا حاصل کار و تلاش شبانه روزی صدها و شایذثد هزاران نفره که همگی متخصص و کارکشته هستند. پس اینکه از روز اول خودتون رو با این مجموعه ها مقایسه کنید کار اشتباهیه و نتیجه ای جز شکست نداره.

سروش مرتضی پور
سروش مرتضی پور
سلام. نام من سروش مرتضی پور است و مدیر فنی و از بنیانگذاران یکی از استارتاپ های موفق اتریش در زمینه ی اینترنت و تکنولوژی و محقق دکترای هوش مصنوعی و ارتباط انسان و روبات در فضاهای واقعیت مجازی در دانشگاه تکنیک وین هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

//]]>