لینکدین – سوال ها
دسامبر 1, 2017
به جای کار کردن بیشتر، بهتر کار کنیم
دسامبر 5, 2017

یکی دو روز پیش داشتم به این فکر میکردم که چطور از صدها استارتاپ هم دوره ی ما فقط دو سه تاشون باقی موندن. چی شد که ما تونستیم طاقت بیاریم. به نظرم ترکیبی از ویژگی های مختلف باعث شد تا نیتیوی هنوز سر پا باشه و امسال جشن سه برابر شدن گردش مالی و سود سالانه نیتیوی رو بگیریم. دو سال مثل امثال با همین شیب رشد، و بعد نیتیوی اماده است که با یک عدد سه رقمی در مقیاس میلیون یورو به یه شرکت مادر فروخته بشه.

ویژگی هایی که میتونم بهشون فکر کنم شامل اینها میشه:

⭕️ صبر، در زمان هایی که مایوس بودیم، صبر در زمان هایی که فکر میکردیم کار شرکت تمومه، صبر در زمانهایی که اعصاب تیم خراب بود و کسی حوصله نداشت.

⭕️ ایمان، و باور به اینکه این دیوار محکم بالاخره فرو میریزه. بالاخره مسیر فروش این ایده و این محصول به مردم رو پیدا میکنیم. ایمان به اینکه اگر اشخاص دیگری تونستند، پس ما هم میتونیم.

⭕️ سازش، با اعضای تیم با وجود اختلافات هر چند اساسی و سعی در حل اختلافات و پیدا کردن راه حل هایی در جهت پیشرفت مجموعه

⭕️ تلاش، تلاش، تلاش! تلاش شبانه روزی. هفته هایی هستند که ما مثل بقیه نمیتونستیم آخر هفته اش رو خوش بگذرونیم و با بقیه باشیم. ولی این دوره بالاخره گذشت.

⭕️ تفکر، در راستای اینکه هر چه سریعتر بفهمیم برای پیشبرد کارمون چه نیازهایی داریم. این نیاز میتونست ورود فرد جدید یا خروج فردی به گروه یا از گروه، یادگیری تخصصی جدید یا حتی تغییر ساعت کاریمون باشه.

⭕️ اعتماد، به هم تیمی ها در راستای سپردن مسئولیت ها. نیاز نیست یک نفر به تنهایی کار همه تیم رو انجام بده.

⭕️ مسئولیت پذیری، و هزاران بار مسئولیت پذیری. کاری که به هر کس محول شده تصمیمش در جلسات گرفته میشه و در جلسات حق صحبت داره. وقتی سپرده شد باید مسئولیت کامل اون رو به عهده بگیره.

⭕️ کنترل و مدیریت هزینه ها. بر خلاف تفکری که من در ابتدای کار داشتم، یه استارتاپ نیازی نداره بهترین تجهیزات یه شرکت مدرن رو داشته باشه. یه نگاه به بزرگترین شرکت ها بیندازید. متوجه میشید که معمولا از یک گاراژ یا یک انباری شروع شدند. من مطمئنم در اون کاراژ یا انباری بهترین تجهیزات پیدا نمیشده!

⭕️ مدیریت همگام سازی تولید و فروش، بسیار مهمه! به وجود آوردن این هارمونی رو در نیتیوی مدیر عامل، مدیر فنی (من) و مدیر مارکتینگ به عهده دارند. اینکه در هر لحظه با چه ریتمی باید تولید انجام بشه و با چه ریتمی فروش خیلی مهم و حیاتیه.

⭕️ تمرکز، روی کاری که میکنیم و نپریدن از یک شاخه به شاخه ی دیگه. البته پیوت کردن در استارتاپها و تغییرات در سرویس و محصول بر اساس نیاز مشتری کاملا جداست از چیزی که من میگم. منظورم بیشتر تمرکز روی هدفه.

قطعا عوامل بیشتری هم وجود دارند ولی این ها در حال حاضر به ذهنم میرسیدند.

سروش مرتضی پور
سروش مرتضی پور
سلام. نام من سروش مرتضی پور است و مدیر فنی و از بنیانگذاران یکی از استارتاپ های موفق اتریش در زمینه ی اینترنت و تکنولوژی و محقق دکترای هوش مصنوعی و ارتباط انسان و روبات در فضاهای واقعیت مجازی در دانشگاه تکنیک وین هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

//]]>