چطور نیتیوی در سالهای سخت جان سالم به در برد
دسامبر 1, 2017
مصرفگرایی
دسامبر 9, 2017

🔥یکی از مشکلات اساسی که افراد در مشاغل مختلف در ایران دارند این هست که بخش عمده ی زمان کاریشون غیر مفیده. این هدر رفت عوامل زیادی داره که مهمترین اونها عدم برنامه ریزی برای قدم های مختلف و نبود تمرکز لازم برای انجام کارهاست.

👤 خودم رو که مقایسه میکنم میبینم که روزهای اخیر من از نظر بازدهی با روزهایی که در ایران‌بودم کاملا متفاوته و روزهای کنونی خیلی پر‌بازده تر هستند، با اینکه قطعا ساعت کاری من کمتر از زمانی هست که ایران بودم.

⭕️ چرا تو ایران که بودم نمیتونستم تمرکز داشته باشم؟

⭐️ چون بلد نبودم. نمیدونستم کار کردن با تمرکز بالا یعنی چی. نمیدونستم چطور میشه همون مقدار کار کرد ولی چندین برابر اثر گذار و پروداکتیو بود.

⭕️ چه زمانی فهمیدم که میشه بهتر هم کار کرد؟

⭐️ زمانی که با افرادی همکار شدم که دیدم چطور از ابزارهای مختلف در جهت بهینه سازی روال کاریشون استفاده میکنن.

⭕️ حالا چطور میشه بازدهی رو‌‌ زیاد کرد؟

⭐️ قدم اول، برنامه ریزی. یک‌ برنامه ریزی مرتب برای قدم‌های حتی کوچیک. مثل اینکه از چه زمانی تا چه زمانی‌ در روز روی چه چیزی کار میکنید، چه زمانی رو نهار میخورید و استراحت میکنید، و … . نکته ی بسیار اساسی عدم بلند پروازی و دخالت دادن تخیل در برنامه ریزیه. برنامه باید طوری تنظیم بشه که کاملا عملی و قابل پیاده سازی باشه و به شما فشار خیلی زیاد وارد نکنه. این نوع برنامه ریزی برای جبران تمام عقب موندگی های زندگی نیست. برای بهینه سازی قدم‌به قدم‌ روند کاریه.

⭐️ قدم بعدی تعهد به اون برنامه. معمولا این برنامه ها در ابتدای شروع یه پروژه باید تنظیم‌بشن و‌هر چند وقتی دوباره بازنگریسته بشن. هر روز‌ قبل از شروع کار باید یه دور‌دیگه چک بشه که شما در روز باید چه کارهایی رو انجام بدین. همچنین استفاده از ابزار سنجش خیلی مهمه!

⭐️ استفاده از ابزار سنجش مثل ابزارهای کنترل پروژه که قبلا صحبتش رو کردیم در ابتدا و‌قبل از استفاده به نظر خیلی وقت گیر و به درد نخور میاد. به طوری که اولین عکس العمل اینه که «اون وقتی که میخوایم بذاریم روی این رو هم بذاریم کار کنیم که خیلی جلو تر میافتیم!». ولی شک نکنید که لازم و بسیار موثره. نمونش Asana بود که بهتون قبلا معرفی کردم.

⭐️ قدم‌ بعد، انجام یک کار به مدت نسبتا قابل قبوله. شروع کردن به کار بر روی هر وظیفه ای در پروژه سرباری داره. اگر شما خیلی سریع بین وظایف مختلف‌و پروژه های مختلف سوییچ کنید این سربارها باعث میشند تا بیشتر کاری که انجام میدید صرفا آماده سازی برای شروع وظایفه باشه نه خود وظایف.

⭐️ کار متفرقه نکنید! خیلی لذت داره که وسط کار تلگرام، فیس بوک، اینستاگرام، … رو باز کنیم و وقت تلف کنیم ولی این کار رو نکنید. اگر حتما باید این ابزارهای شبکه های اجتماعی رو استفاده کنید، براش زمانی رو قرار بدید ولی هیچ وقت نگذارید که وسط کار مزاحمتون بشن. یادتون نره که شما برای شروع هر کاری و بدست اوردن تمرکز زمان سربار نسبتا زیادی رو هزینه میکنید و استفاده از شبکه های اجتماعی در حین کار باعث میشه شما هیچ وقت به ماکزیمم تمرکز دست پیدا نکنید و به همین خاطر نتونید کاراییتون رو بالا ببرید.

⭐️ دور خودتون یه حباب درست کنید که بقیه ی همکارا بدونن در زمانی که شما مشغول کار هستید نباید مزاحمتون بشن. من معمولا روی گوشم هدفون میذارم. حتی جالبه بدونید که بیشتر زمان ها هیچ چیزی هم در اون پخش نمیشه. فقط به بقیه نشون میدم که الان تمایلی ندارم با شما مکالمه ای داشته باشم.

⭐️ در برابر وسوسه برای انجام کارهایی که در برنامتون نبوده مقاومت کنید. تا میتونید باید تلاش کنید از برنامتون منحرف نشید.

⭐️ داشتن برنامه به این معنا نیست که هر روز‌ یک کار تکراری رو انجام بدید. برنامه باید پویا باشه و بر اساس نیاز ها تغییر کنه. ولی نگه داشتن الویت ها و لیست کارها در مغز و فکر کردن مداوم به اینکه برای کدوم چقد باید وقت بذارید و الان آیا برم سر کار بعدی یا نه باعث میشه بخش بزرگی از توانایی مغزی شما صرف این بشه که چیزی از یادتون نره یا یه کاری فراموش نشه. ولی برنامه ریزی و نوشتنشون باعث میشه نیازی نباشه که فکرتون رو درگیر اون کارها نگه دارید.

⭐️ وقتی میرید سراغ کار جدیدی، فکر، احساسات، وضعیت، و کلا هر چیزی که مربوط به وظیفه و کار قبلی بوده رو کنار بگذارید. اگر فکرتون هنوز مشغول کار قبل باشه نمیتونید روی کاری که در لحظه در حال انجامش هستید تمرکز کنید.

سروش مرتضی پور
سروش مرتضی پور
سلام. نام من سروش مرتضی پور است و مدیر فنی و از بنیانگذاران یکی از استارتاپ های موفق اتریش در زمینه ی اینترنت و تکنولوژی و محقق دکترای هوش مصنوعی و ارتباط انسان و روبات در فضاهای واقعیت مجازی در دانشگاه تکنیک وین هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

//]]>