به جای کار کردن بیشتر، بهتر کار کنیم
دسامبر 5, 2017
ده درس در مورد یوزراکسپرینس –  UX
دسامبر 14, 2017

یک تفاوت عمده در رفتار مردم اتریش با ایران، و حتی کشورهای کمتر پیشرفته ی شرق اروپا مثل مجارستان و لهستان و رومانی و بلغارستان، مصرفگراییه! وقتی به باکو سفر کرده بودم از چیزهایی که برام خیلی جالب بود اول خودروهای پر زرق و برقشون بود و بعد علاقه ی مردم‌ به خرید لوازم منزل و پوشاک! به طرز عجیبی این احساس رو میکردم که مردم انگاری پول میگیرن که خرید کنند! همه عجله داشتند اجناس درون مغازه ها رو‌ بخرند. این روحیه رو دقیقا در مردم ایران و اروپای شرقی هم دیدم!

حتی با اینکه همه ناراحت پایین اومدن سطح توان خرید مردم در ایران هستن ولی باز مدل خرید کردن متفاوته با اینجا. تا اونجایی پیش میره که دو ‌شرکت اتریشی سوارفسکی (تراش دهنده ی کیریستال) و سیلوئت (فرم های عینک تیتانیومی بسیار سبک ولی گرون) در اتریش تعداد خیلی کمی شعبه دارند و حتی سیلوئت رو اینجا باید سفارش بدی و‌ در مغازه ها موجود نیست ولی در باکو هر دستفروشی یک کالکشن عینک اصل سیلوئت داره با همون قیمت های بالا و لوستر فروشیهایی دارند که تمام اشک های لوسترشون کریستال اصل سوارفسکیه که قیمت لوستر رو به ۷۰۰۰۰ هزار یورو رسونده.

اگر در نظر بگیریم که آیفون ۱۰۰۰ یورویی برای شرکت اپل حدود ۳۵۰ یورو قیمت تمام شده داره (میتونید قیمت های تمام شده رو سرچ کنید) میفهمیم که چرا مصرفگرایی به جامعه صدمه میزنه. جامعه ی ایران متاسفانه مصرف گراست! برای همینه که تعداد خودروهای پورشه در ایران در حد کشورهایی با سرانه ی درامد بسیار بالاست (منظورم خود آلمانه که سازنده ی پورشه هست). برای همینه که هر ایرانی یک‌ آیفون، در صورتی که حتی در دانلود اپلیکیشن های آی او اس مشکل داریم در ایران و‌ خدمات پس از فروشی بابت اون ۲۰۰-۳۰۰ درصد سودی که به شرکت سازنده دادیم دریافت نمیکنیم.

من اوایل فکر میکردم این اتریشی ها چقدر خسیس و گدا هستن! یک لباس رو میخرن و ۴ سال میپوشن! بعدها دیدم که به جای خودش خیلی هم خوب هزینه میکنند برای موارد مهم! جالبه بدونید در اطراف وین آوت لت نسبتا بزرگی وجود داره (مغازه های مخصوص فروش اجناس از مد خارج شده ی یک برند خاص) که قیمت های بهتری داره از نمایندگی های درون شهر، که خیلی هم شلوغه معمولا. ولی نکته ی مهم اینه که اکثر خودروهایی که اونجا هستند پلاک اسلوواکی، مجارستان، لهستان، اسلوونی، و حتی اوکراین و رومانی دارند!

روحیه ی اتریشی ها روحیه ی تولیده. امریکا خیلی سعی میکنه کشورها رو مصرفی کنه که بتونه محصولاتش رو‌بفروشه ولی این روح و‌فرهنگ تولید محوری در‌ مردم اتریش هست. شاید به این خاطر که بیشترشون‌هنوز کشاورزند یا از خانواده ی کشاورز و دامدار میایند. فقط اجناسی رو‌میخرند که نیاز دارند و‌به همون شکلی که نیاز دارند. اگر ماشین شاسی بلند میخرند حتما یک منطقی پشتش هست و نیازی بهش داشتند و صرفا برای نمایش به همدیگه نیست.

خلاصه اون چیزایی که ما میخریم در ایران که به اطرافیان و بقیه نشون بدیم که خیلی شبیه اروپایی ها و امریکایی ها و پولدارا هستیم رو خودشون نمیخرن! فقط میسازن و میفرستن سمت ما تا ما با همین فکر بخریمشون! فرهنگ مصرفگرایی به جای تولید، خیلی وقته در تمام گوشت و پوست مردم رسوخ کرده و متاسفانه متاسفانه متاسفانه نسل به نسل که میگذره داره پسرفت میکنه و بدتر و بدتر میشه!

اگر فکری به حال خودمون نکنیم باید تا جایی که منابع داریم استخراجشون کنیم و هزینه ی آیفون هامون رو بدیم و وقتی منابع تموم شد اونوقته که معلوم نیست میخوایم چه کار کنیم!

به حرفم خوب فکر کنید…

سروش مرتضی پور
سروش مرتضی پور
سلام. نام من سروش مرتضی پور است و مدیر فنی و از بنیانگذاران یکی از استارتاپ های موفق اتریش در زمینه ی اینترنت و تکنولوژی و محقق دکترای هوش مصنوعی و ارتباط انسان و روبات در فضاهای واقعیت مجازی در دانشگاه تکنیک وین هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

//]]>