مصرفگرایی
دسامبر 9, 2017
چطور احتمال موفقیت تیم استارتاپی را بالا ببریم
فوریه 1, 2018

⭕️ درس اول – به جامعه ی هدفتان فکر کنید

اولین چیزی که باید بهش توجه کرد اینه که نرم افزار شما قرار هست به چه دسته ای از افراد کمک کنه. اولین کلید موفقیت شناخت جامعه ی هدفه. گذشته از اینکه چه تکنولوژی (هایی) در ساختن محصول شما استفاده میشن و دخیل هستند, اصل مطلب همیشه واضح و مشخصه, مشتری برای حل کردن مشکل مشخصی پیش شما میاد! اگر مشتری برای خرید پرتقال نزد شما میاد, براش مهم نیست که سیستم فروش شما چقدر پیشرفته و خفنه! هدفش خرید میوه هست. همیشه خودتون رو جای مشتریتون بگذارید و خوب فکر کنید که چه چیزی نیاز داره و به دنبال چه چیزی میگرده. شخصیت, علایق, رفتار و مشکلات مشتری هاتون رو تصور کنید. با درک بهتر و بیشتر جامعه ی هدف شما خواهید فهمید که چه راه حل و ارزشی رو به مشتریانتون باید پیشنهاد بدید. هیچ وقت محصولتون رو برای خودتون نیازید! اون رو برای مشتریانتون بسازید.

 

⭕️ درس دوم – پلتفورم کارایی بسازید

۲۵ درصد از بازدیدکننده ها اگر در کمتر از ۴ ثانیه یک صفحه از وبسایت شما نمایش داده نشه اون وبسایت رو ترک میکنند. ممکنه در ایران به خاطر شرایط اینترنت ۵۰٪ هم بیشتر بشه. یعنی ۶ ثانیه. در کلام دیگه, حدود یک چهارم مشتریان بالقوه ی شما. به همین خاطر وبسایت شما باید سریع و کارا باشه. همیشه سرعت و کارایی ارجحیت داره به زیبایی زیاد! نکته ی اصلی در اینجا تعادل هست. نرم افراز و اپلیکیشن شما باید زیبا و جذاب باشه, ولی نه در حدی که برای کاربران مشکل ایجاد کنه. اگر کاربران بتونن چیزی که بهش نیاز دارند رو سریع, خوش آیند و خیلی ساده به دست بیارند همیشه به برند شما وفادار میمونند.

 

⭕️ درس سوم – مشکلات را حل کنید, مشکل جدید اضافه نکنید!

کاربران میاند تا مشکلشون رو پیش شما حل کنند, پس اجازه بدید که به خواستشون برسند. میلیون ها کاربر تنها به خاطر پروسه ی ثبت نام پیچیده از دست سرویس دهنده ها میرند. دردناکترین قسمت ماجرا اینه که بیشتر این افراد کسانی هستند که تصمیمشون رو برای خرید گرفتند. سعی کنید چشمه ای از راه حل ها باشید. در دنیای امروز که همه چیز به هم متصله خیلی راحت میشه راه حل هایی رو پیدا کرد که زندگی مشتریانتون رو راحت تر کنه. هر چیزی که به رسیدن به راحتی بیشتر برای مشتریانتون منجر بشه ارزش سرمایه گذاری و صرف وقت رو داره

 

⭕️ درس چهارم – ریسپانسیو فکر کنید

در دنیای کنونی ما دیگه افراد برای آنلاین شدن فقط پشت کامپیوترهاشون ننشستن و برای ارتباط با اینترنت منتظر صدای معروف بوق مودم های قدیمی نیستن. پیدایش تلفن های همراه هوشمند و وسیله های دیگه مثل تکنولوژی های پوشیدنی باعث شده که افراد حتی زمانی که خواب هستند هم بتونند به اینترنت متصل باشند. به همین خاطر طراحی نرم افزار شما باید به گونه ای باشه که سرویس به راحتی از تمامی وسایلی که کاربرانتون ممکن هست برای استفاده از اونها استفاده کنند قابل دسترس باشه. با اینکه احتمالا بخش عمده ی توان تولید نرم افزار در بخش اصلی و هسته ی مرکزی نرم افزار صرف میشه, ولی گاهی وقت ها نیازه که بخش خاص و کوچکتری رو برای طراحی نرم افزار های موبایل در نظر بگیرید.

 

⭕️ درس پنجم – در مورد باگ ها و خطاها برنامه داشته باشید

معمولا انسان ها این خصوصیت رو دارند که فکر میکنند همه چیز باید اون طور که برنامه ریزی شده و بدون مشکل پیش بره. تقریبا تفکر مشابهی هم در مورد ساخت یه برنامه برای سازندگان وجود داره. گاهی وقتها موفقت یک محصول و نرم افزار نه به خاطر حداکثر توان و ظرفیتش, بلکه به خاطر کارکرد کم نقص و بدون خطاش هست. پس تا میتونید تست کنید و نرم افزار و مجصولتون رو مورد آزمایش قرار بدید. حتی معمولا برنامه ریزی برای خطاها و ساختن برنامه ای برای پوشش دادن اونها بیشتر از ساختن نمونه ی اولیه و پر خطای محصولتون کار میبره. این نکته ی بسیار مهمیه که باید حتما در محاسبات زمانیتون در نظر بگیریدش! همیشه به یاد داشته باشید که اگر قراره خطایی رخ بده, بهتره اون خطا در آزمایشات و برای شما رخ بده تا برای کاربرانتون.

 

⭕️ درس ششم – برای کل محصول منطق ثابت داشته باشید

اگر کاربران شما ندونند که چه چیزی رو باید کجا پیدا کنند و یا از یک چیزی چگونه باید استفاده کنند یعنی شما در زمینه ی یوزر اکسپرینس ضعیف هستید. مسیر های مختلف و راه حل های پیشنهادی به کاربران باید به اندازه ی کافی براشون ساده باشه تا بتونن بدون مشکل خاصی اونها رو دنبال کنند. همیشه باید مختصر و مفید طراحی کنید. از ساختن چیزهایی که نیازی بهشون نیست و قرار دادن اونها در جاهایی که نباید باشند خودداری کنید. اگر نیاز هست تا آیکان و یا لینکی در صفحات مختلف باشه, اونها رو جابجا نکنید, رنگشون رو عوض نکنید و شکلشون رو تغییر ندید. باید یکپارچگی در طراحی وجود داشته باشه و کل محصول از منطق طراحی خاصی پیروی کنه. قطعا آپدیت کردن ظاهر نرم افزار یکی از نیازهای مهم برای موندن در دنیای وبسایت ها و سرویس دهنده ی مطرح هست ولی باید به خاطر داشته باشید که کاربران شما به مدل خاصی از تعامل با نرم افزار شما عادت میکنند و قطعا به دنبال چیزها در جاهایی میگردند که قبلا عادت داشتند در اون مکان ها پیداشون کنند.

 

⭕️ درس هفتم – اجازه ی شخصی سازی در محیط را بدهید.

احساسات یکی از مهم ترین فاکتور هایی هست که در انتخاب برای خرید و یا وفادار موندن به یک برند خاص در انسان ها تاثیر بسیار عمیقی داره. به کاربرانتون اجازه بدید تا جایی که میتونند شخصی سازی کنند, چرا؟ چون شخصی سازی یکی از ابزار های بسیار کارآمد و مهمه. حس مالکیتی که شخصی سازی به افراد میده این قابلیت رو داره که تا مدت های بسیار طولانی افراد رو به برند شما وفادار نگه داره. نکته ی مهم در این رابطه این هست که کاربرانتون نباید حس کنند که تغییرات داره بهشون دیکته میشه و باید تا حدودی حس آزادی رو داشته باشند. تا مادامی که اون ها فکر کنند تحت کنترل هستند, نگهداشتنشون در سیستم و وفادار نگه داشتنشون سخت میشه.

 

⭕️ درس هشتم – فضای امنی ایجاد کنید

اگر چیزی به نظر مشتریانتون عجیب و‌غیر عادی بیاد، اونها اعتمادشون رو به شما از دست میدند. رابط کاربری که در اختیار مشتریان قرار میگیره باید لایه های امنیتی مختلفی داشته باشه که بالاترینشون مربوط به اطلاعات محرمانه مثل مشخصات کارت بانکیه. بسته به نوع و مدل لایه های امنیتی که در اختیار مشتریان قرار میدید، این نکات رو همیشه در نظر بگیرید.

— حداقل شرایط مورد نیاز برای رمز‌ عبور
— پوشاندن بخشی یا کل داده های اطلاعاتی مثل اطلاعات محرمانه ی کاربر
— خروج خودکار از حساب کابری در صورت بیکار ماندن صفحه برای زمانی خاص
— متدهای بازیابی رمز عبور
— عدم استفاده از میانبرهای کیبورد در جاهایی که امکان حمله از طرف نرم افزارهایی که الگوی خاصی رو در نرم افزارهای دیگه برای حمله پیدا میکنند وجود داره.

 

⭕️ درس نهم – پشتیبانی، پشتیبانی، پشتیبانی!

نرم افزار شما در تمام شرایط باید با استراتژی پشتیبانی قوی‌ همراه باشه. از یک پیشنهاد ساده تا کمک در مورد پروسه های پیچیده، کاربران شما هیچ گاه نباید احساس تنهایی کنند. همیشه باید مطمئن‌ باشند که کسی برای کمک گرفتن وجود داره. مهم نیست که موضوع یک عدم قطعیت در‌مورد خریده، یا مشکلی که ممکنه پیش اومده باشه، اونها همیشه و در همه ی شرایط باید به پشتیبانی مناسبی دسترسی داشته باشند. اگر روال پیچیده ای برای انجام کاری در سیستم شما وجود داره باید با اون رو با آموزش صحیح همراه کنید. این آموزش امروزه با استفاده از ویدیو های آموزشی، وبینارها و مسنجرها خیلی راحت قابل پیاده سازی و انجامه. حتما سعی کنید در همه ی شبکه های اجتماعی حضور داشته باشید تا کاربران بتونند به طریقی که راحت هستن با شما ارتباط برقرار کنند.

 

⭕️ درس دهم – برای بازخوردها گوش شنوا داشته باشید

یک مشکل در یوزر اکسپرینس و میتونه سلاح خوبی برای آغاز صحبت مفیدی با مشتریانتون باشه. همیشه برای مشتریانتون محیطی رو بسازید که بتونن نظراتشون رو ابراز کنند. این یکی از بهترین روش ها در بهبود دادن به یوزر اکسپرینسه, به طوری که یوزر اکسپرینس نرم افزار شما به گونه ای رو به جلو تغییر میکنه که با نیاز مشتریانتون تطابق پیدا کنه. در کنار این, باز خورد یکی از بهترین وسایلیه که میتونید با اون مشتریانتون رو به سیستم برگردونید. کافیه به جای تنها حل کردن مشکل, پیشنهاد کوچیکی هم ضمیمه اش کنید و به کاربر مورد نظرتون بدید. چیزهای خیلی ساده مثل یک ماه استفاده مجانی از سیستم, یا یک کد تخفیف اختصاصی.

 

⭕️ جمع بندی

هر روز ما به دنبال روش های جدیدی هستیم تا شرکتمون رو به درامد بالاتری برسونیم و در نهایت به اهداف مالی مورد نظر شرکت برسیم. ولی اگه مشتریانمون رو به عنوان بخش خیلی مهمی از بیزینسمون در طراحی ها و پیاده سازی راه حل ها در نظر نگیریم ممکنه که تمام تلاشمون بیهوده باشه و از دست بره. تنها زمانی به سود دهی میرسیم که به این فرهنگ دست پیدا کنیم که باید برای راحتی مشتریانمون راه حل هایی ارایه کنیم که کارا و به درد بخور هستند و به اندازه ی کافی ساده هستند که کاربران و مشتریان نرم افزار نه تنها اون رو بپذیرند, بلکه احساس خوبی از کار کردن با اون داشته باشن. همیشه به یاد داشته باشید که تا زمانی کسب و کار شما پایدار میمونه که مشتریانتون هستن! به همین خاطر بهترین ابزاری که میتونه مشتریانتون رو نگه داره جلب رضایت اونهاست. با به کار گرفتن این نکات و مورد توجه قرار دادن یوزر اکسپرینس قطعا به مراحل بالایی از نرخ تبدیل مشتریان بالقوه به مشتریان بالفعل میرسید و از اون مهم تر باعث میشید تا مشتریان فعلیتون به سیستم شما وفادار بمونند و دوباره در سیستم شما تراکنش مالی انجام بدند.

 

برگرفته از مطلب منتشر شده در freelancer.com

سروش مرتضی پور
سروش مرتضی پور
سلام. نام من سروش مرتضی پور است و مدیر فنی و از بنیانگذاران یکی از استارتاپ های موفق اتریش در زمینه ی اینترنت و تکنولوژی و محقق دکترای هوش مصنوعی و ارتباط انسان و روبات در فضاهای واقعیت مجازی در دانشگاه تکنیک وین هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

//]]>