با دوستاتون به یک سفر عجیب برید!
فوریه 1, 2018
مدیریت بحران
فوریه 22, 2018

یکی از مهم ترین تفاوت های کسب و کارها در ایران و کشورهای پیشرفته نحوه ی پشتیبانی از کاربران و مصرف کنندگانه. برای روشن تر شدن قضیه چند مثال میزنم از برخورد شرکتهای کشورهای پیشرفته. در مورد ایران فکر میکنم نیازی به ارایه ی مثال نباشه. هم در پستهای قبلی اشاره ای به اونها کردم هم همگی اطلاع دارید که وضعیت چگونه است.

⭕️ مثال اول:
اگه شما از وبسایت آمازون چیزی بخرید، در تقریبا همه ی موارد یک ماه تا ۴۰ روز فرصت دارید که حتی بدون ارایه ی توضیح مشخص، جنس رو پس بفرستید. جالب اینکه برای پس فرستادن محصول هزینه ای هم پرداخت نمیکنید و آمازون هزینه ی پست رو پیش پرداخت کرده. نمونه های زیادی برای من اتفاق افتاده که اجناس رو حتی ۳۰ روز پس از خرید به راحتی پس فرستادم.

⭕️ مثال دوم:
یکی از دوستان ما که چند وقتی رو در اتریش سپری میکرد کیف لپتاپی از ایران خریده بود که مارک اون STM، یک شرکت ظاهرا استرالیایی بود. در یکی دو جای کیف پارگی های کوچکی اتفاق افتاده بود. این دوستمون ایمیل کوتاهی به شرکت تولید کننده زد و یکی دو عکس از کیف فرستاد. در مدت کوتاهی اون شرکت یک کیف جایگزین از دفتر فروش انگلیسشون برای دوستمون فرستاد، بدون اینکه سوال دیگه ای در مورد کیف اصلی کنه یا کیف خراب رو طلب کنه.

⭕️ مثال سوم:
یک مثال از دنیای کامپیوتر. به علت های فنی مشخصی ما میخواستیم یکی از وبسایتهای مهممون رو از روی GoDaddy بر داریم و بروی SiteGround ببریم. نه تنها تیم سایت گراند کلیه ی کارهای مربوط به انتقال رو انجام دادند، که انصافا با توجه به نوع وبسایت و وابستگیش به سرویس های درونی GoDaddy کار راحتی نبود، بلکه تا چند روز پیگیرانه مشکلاتی رو در وبسایت ما حل کردند که برای ما خیلی مهم و حیاتی بود. همچنان تیم پشتیبانی SiteGround، با انواع ابزار پشتیبانی از چت تا تلفن باعث میشند تا من احساس کنم که هر گاه مشکلی پیش بیاد در کمتر از یک دقیقه کسی هست که به داد من برسه و نذاره که خطر بزرگی کسب و کار ما رو تهدید کنه.

⭕️ مثال چهارم:
چندین بار پیش اومده که مشتریان ما در نیتیوی در مورد کیفیت ترجمه نکات منفی ای رو بازتاب داده باشند. در خیلی از این موارد هم، حق با مشتری نبوده و مترجم حرف درست یا درست تری رو میزده، ولی هر دفعه با تمام قدرت خواسته های مشتری در موارد مختلف مثل کیفیت ، هزینه، نوع پرداخت، و … به انواع و اقسام روش ها حل شده و رضایت مشتری در تقریبا تمام موارد جلب شده.

در‌ مورد عکس ای مثال ها اطمینان دارم که همگی هر روز با چندین نمونه ی بد پشتیبانی روبرو میشید اگر در ایران زندگی میکنید.

از مهم ترین عللی که باعث میشه مشتری به برند خاصی وفادار بمونه همین پشتیبانیه. به عنوان نمونه میتونم به Booking.com اشاره کنم که مهمترین علتی که من بهشون به عنوان یک مشتری وفادار موندم پشتیبانی بسیار قویشونه. چندین بار من رو از سردرگمی نجات دادند و همین باعث شده که وقتی سرویسی رو ازشون میگیرم دلم خوش باشه که پشتبانی قوی ای وجود داره که من رو در مواقع ضرورت یاری میکنه.

سروش مرتضی پور
سروش مرتضی پور
سلام. نام من سروش مرتضی پور است و مدیر فنی و از بنیانگذاران یکی از استارتاپ های موفق اتریش در زمینه ی اینترنت و تکنولوژی و محقق دکترای هوش مصنوعی و ارتباط انسان و روبات در فضاهای واقعیت مجازی در دانشگاه تکنیک وین هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

//]]>