پشتیبانی, پشتیبانی, پشتیبانی
فوریه 13, 2018
اکنون بهترین زمان برای رهایی از تلگرام است
مارس 19, 2018

یک اخلاقی که چند سالیه که خیلی روش کار کردم و شاید زیاد از حد روش کار کردم و باعث این شده که خیلی وقت ها اذیت بشم, آمادگی قبل از بحران, برای مهار اونه! چیزی که قبلا بهش فکر میکردم این بود که هر وقت پیش بیاد یه فکر به حالش میکنم و اون موقع تصمیم میگیرم ولی غافل از اینکه زمانی که اتفاق بدی میافته, شما دیگه اون بهره وری گذشته رو ندارید و کلا نمیتونید فکر کنید خیلی وقت ها و باید از چیزی که از قبل آماده کردید استفاده کنید. اگر چیزی از قبل آماده نکردید هم که هیچی! به فنا میرید!!!

خوبی اخلاقی که پیدا کردم این هست که کمتر از حوادث مختلف غافلگیر میشم و بدی اش هم اینه که خیلی وقت ها به علت بدبینی به مسايل و در نظر گرفتن بدترین شرایط و شروع کردن به ایجاد آمادگی برای اون شرایط, خیلی از لذت ها رو از بین میبرم. مثلا در شهر بازی دیگه لذتی نمیبرم و بیشتر استرس میگیرم و همش به این فکر میکنم که اگر اتفاقی برای کسی افتاد چه عکس العملی باید نشون بدم.

این شرایط تا حدود زیادی یک شخص رو اذیت میکنه. گرچه قطعا خوبی های خودش رو هم داره. جالبه که در اکثر مواقع اطرافیان فکر میکنند که من آدم باهوشی هستم که در شرایط سخت میتونم سریع تصمیم گیری کنم. در صورتی که من تصمیماتم رو قبل از شرایط سخت گرفتم و خیلی ربطی به هوش در اون لحظه نداره و بیشتر من اسم مدیریت بحران رو روش میگذارم.

👈 ولی هر چقدر که میتونه برای یک شخص این رفتار آزار دهنده باشه, برای یک دولت ضروری و مهمه که قبل از اینکه در مخمصه بیفته فکر چاره ای کرده باشه. داشتم به این فکر میکردم که شب هایی که هواشناسی اعلام میکنه در وین ممکنه برف بیاد, حتی خیلی کم, تا خود صبح صدها ماشین برف روبی در کوچه ها و خیابون ها به صورت مستمر رفت و آمد میکنند و در سطح شهر پخش هستند. در هر خیابونی چندین و چند جعبه ی بزرگ نمک و ماسه هست که در کمترین زمان ممکن در زمان برف اینها رو برای جلوگیری از سر خوردن مردم روی یخ بروی زمین پخش کنند. به همین خاطره که هر چقدر هم اینجا برف بیاد, مثل چند روز گذشته که بدون توقف برف باریده, هیچ وقت رفت و آمدها با مشکل مواجه نمیشند. شاید دولت فهمیده که هزینه ای که بیمه برای دست و پای شکسته یا تعطیلی اداره جات و مدارس و اینها باید بده به مراتب بیشتر از هزینه ای هست که برف روبی براشون داره و تصمیم گرفتن که ازش پیشگری کنند.

👈 جالبه بدونید که رود دانوب, که یکی از بزرگترین رود های اروپا هست, از وسط شهر وین رد میشه. اگر نقشه ی شهر وین رو در گوگل مپ مشاهده کنید, متوجه میشید که رود دانوب در وین دو شاخه میشه. شاخه ی دوم رو اتریش خودش به صورت مصنوعی ساخته و یک شاخه به طول ۱۸ کیلومتر رو احداث کرده که معمولا سر و ته اون بسته است و مردم به عنوان دریاچه ی مصنوعی برای شنا ازش استفاده میکنند. ولی در اصل کاربرد اون برای زمانی هست که سطح دانوب به قدری بالا بیاد که برای شهر خطرناک باشه. در اصل این شاخه ی اضافی یک سوپاپ اطمینان هست برای اینکه در شهر سیل جاری نشه. با اینکه دانوب از شهر های براتیسلاوا, پایتخت اسلواکی و بوداپست, پایتخت مجارستان هم عبور میکنه و این شهرها رو من دیدم, ولی چنین کانالی رو در اون شهر ها ندیدم!

⭕️ خلاصه اینکه جلسه ی مدیریت بحران برای جلوگیری از بحرانی مثل برف سنگین در تابستون برگزار میشه, نه بعد از اومدن برف سنگین! شاید این مطلب به درد کسانی که در آینده ممکنه مسئولیت اینچنینی داشته باشند بخوره!

ضمنا عکس این پست, وین امروز هست که قطارهای تراموا که ساخته شدند برای برفروبی دارند برف رو از ریل های تراموا پاک میکنند.

سروش مرتضی پور
سروش مرتضی پور
سلام. نام من سروش مرتضی پور است و مدیر فنی و از بنیانگذاران یکی از استارتاپ های موفق اتریش در زمینه ی اینترنت و تکنولوژی و محقق دکترای هوش مصنوعی و ارتباط انسان و روبات در فضاهای واقعیت مجازی در دانشگاه تکنیک وین هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

//]]>