مدیریت بحران
فوریه 22, 2018
قدم اول در راه اندازی یک کسب و کار
می 25, 2018

معتقدم که امسال وقت خوبیست برای رهایی از تلگرام!

در پست های قبلی گفته بودم که از تلگرام استفاده کنید. ولی به خاطر اتفاقات افتاده، معتقدم بسیار سریع میبایست از تلگرام کوچ کرد. چرا؟ در پایین توضیح میدهم.

💵💷💶

همان طور که میدانید، تلگرام در حال ارائه ی گرام، واحد پول مجازی خود است و قصد دارد به زودی آن را به ابزاری برای مبادلات در تلگرام تبدیل کند. همان طور که قبلتر توضیح دادم، این پول جدید تنها برای راحت تر کردن مبادلات نیست و پاول دوروف دارد با این کار سرمایه جذب میکند برای تلگرام. مشکلی که وجود دارد این است که ارزش گذاری انجام شده برای تعیین ارزش گرام، اما و اگرهای بسیار دارد و همانطور که در مقاله ای از فوربز که قبلتر برایتان به اشتراک گذاشتم اشاره شده بود، تلگرام به دلیل عدم داشتن یک پلن کسب درامد درست، فاقد داشتن یکی از مهمترین شروط ارزشگذاری بالا، و حتی شاید ارزش گذاریست.

از طرفی میدانیم بسیاری از استارتاپهای ایرانی به تلگرام وابسته اند و از آن به عنوان ابزار ارتباط با مشتریان کنونی و بالقوه استفاده میکنند.

🛎 سناریویی که تعریف میکنم یکی از بدترین و همزمان محتمل ترین سناریوهای ممکن است.

پولهای مجازی تلگرام حدود ۱ میلیارد دلار ارزشگذاری شده اند. کسانی که این پولها را میخرند در اصل تبدیل به سرمایه گذاران تلگرام میشوند. حالا فرض کنید بعد از اینکه این ارز دیجیتال در اختیار عموم قرار گرفت، به علت های مختلف، از فخر فروختن و چشم و همچشمی گرفته تا انجام معاملاتی که به علت مسائل بانکی از طریق تلگرام ساده تر هستند یا فرستادن پول به خارج از ایران و پرداخت های بین المللی و غیره، بخش قابل توجهی از این ارز با استفاده از دلار و توسط گروهی از ایرانیان خریداری بشود و در ایران عرضه بشود. تا همین جای کار پول کلانی به شکل دلار از ایران خارج شده و صرف سرمایه گذاری روی چیزی شده که ارزش بلند مدتی برای ایران نمیاورد. حال بعد از یک یا دو سال و این نقل و انتقالات پول، ایران به علل مختلف که قاعدتا سیاسی نیز هست تلگرام را فیلتر میکند. این یعنی خودکشی بیزینسی! کلی بیت (یک و صفر) دست ما میماند که میلیونها دلار خرجشان کرده ایم و روی بیزینسی سرمایه گذاری کرده ایم که خودمان بزرگترین ضربه را به ارزشش زده ایم. چون ناگهان چند ده میلیون کاربرش که ما باشیم را از دست داده است.

در نهایت پاول دوروف میماند و تیمش و پولهای ما! ما میمانیم و میلیونها دلار از دست رفته، بدون پیامرسان!

پس بهتر است تا دیر نشده خودمان فکری به حال این ماجرا کنیم. ولی بهتر است که این فکر به فیلتر تلگرام منجر نشود. برای یک بار هم که شده خودمان خودمان را اصلاح کنیم، نه با زور دیگران.

این مدتی که تلگرام فیلتر شد به روشنی به استارتاپهای ایران نشان داد که خانه ای که ساخته اند بروی آب است و باید بساطشان را جمع کنند و در جای دیگری پهن کنند.

و البته بگویم مقصود من از این نوشته استفاده از پیامرسان ایرانی نیست و جایگزین تلگرام میتواند ایرانی یا خارجی باشد. فقط تلگرام نباشد!

https://t.me/startupctofromvienna

 

سروش مرتضی پور
سروش مرتضی پور
سلام. نام من سروش مرتضی پور است و مدیر فنی و از بنیانگذاران یکی از استارتاپ های موفق اتریش در زمینه ی اینترنت و تکنولوژی و محقق دکترای هوش مصنوعی و ارتباط انسان و روبات در فضاهای واقعیت مجازی در دانشگاه تکنیک وین هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

//]]>