چگونه با تلاش و هوش مشتری خود را راضی نگه داریم – مثال عملی
می 25, 2018
چه چیزهایی در ایران تغییر کرده بود؟
می 25, 2018

در هواپیما به سمت اتریش هستم. در طی دو هفته ای که در ایران بودم با چند نفر از دوستان فعال در حوزه ی استارتاپ دیدار و یا صحبت کردم. همزمان با اینکه صحبت های جالبی کردیم و کارهای خوبی میکردند، نکاتی به ذهنم رسید که کم و بیش با خود عزیزان هم مطرح کردم. گزیده ای از این نکات رو براتون مینویسم.

➖ طرح و ایده ی شما از روز اول باید توجیه اقتصادی داشته باشه.

➖ امید به بالا رفتن تعداد کاربران و درامد از طریق تبلیغات اصلا نقشه ی اقتصادی مناسبی نیست. مخصوصا در ایران!

➖ برای رشد و رسیدن به نقاط بالاتر ناچارید در یک جای راه از سرمایه گذار ها کمک بگیرید. پس از همون اول نیم نگاهی به این موضوع داشته باشید. مهم ترین علتی که شما باید از روز اول نقشه ی اقتصادی خوبی در سرتون باشه میتونه همین باشه!

➖ اگر طرحتون قراره بعد از هزاران اما و اگر و بعد از چند سال بازگشت سرمایه داشته باشه، به نظرم برید سراغ طرح دیگه.

➖ دید واقع گرایانه داشته باشید و آرزوهای بیزینسیتون رو به دنیای واقعیت نزدیک کنید.

➖ مهم ترین، مهمترین و مهمترین نکته در استارتاپها، طراحی، تولید و بازاریابی به بهینه ترین حالته. جلوی هدر رفت منابع (پول و زمان) رو بگیرید

➖ استارتاپی که چاق باشه، یعنی تعداد زیادی از افراد در اون فعالیت داشته باشند، در حالی که ممکنه بدون حضور بخشی از اونها هم کار شدنی باشه، با احتمال بالایی به علت هدر رفتن منابع قبل از رسیدن به حالت ثبات، از بین میره.

➖ باید بدونید که در چه زمانی تولید و در چه زمانی بازاریابی مهمه. در اولین فرصتی که تونستید محصولی تهیه کنید که میشه فروختش، شروع کنید به بازاریابی.

سروش مرتضی پور
سروش مرتضی پور
سلام. نام من سروش مرتضی پور است و مدیر فنی و از بنیانگذاران یکی از استارتاپ های موفق اتریش در زمینه ی اینترنت و تکنولوژی و محقق دکترای هوش مصنوعی و ارتباط انسان و روبات در فضاهای واقعیت مجازی در دانشگاه تکنیک وین هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

//]]>